ÖVRIGT / Mattor / Textil 5635014

nr 563 5014

Viola Gråsten

(f. 1910), Sverige

”Hassel” Viola Gråsten (1910-1994) för Mölnlycke, Sverige 1950-tal, gråsvart dekor på vit botten, ca 213 x 128 cm, slitage, litteratur: Modern Svensk Textilkonst, Ulf Hård af Segerstad 1963, sid 137

Viola Gråsten, född 1910 i Finland, död 1994.

Utrop:

300 kr

Såld:

450 kr

måndag 26 januari 2009
kl 18:59:57

Viola Gråsten

Läs mer om Viola Gråsten